Nezdráhá se ani praštit člověka

NoveChuvy_Rozlobený chlapec.JPG
NoveChuvy_Rozlobený chlapec.JPG (58.54 KiB) Zobrazeno 3 x
Stadia vývoje, kdy se děti začnou vymezovat vůči rodičům, bývají velmi náročná pro všechny zúčastněné, ať se tak děje v první fázi vzdoru v období kolem tří let nebo v pubertě. Přitom je velmi důležité zachovat se správně, ale zároveň nic nepodcenit. Jak tedy přistupovat k malému vzteklounkovi a k dospívající slečně?


Na dotazy odpovídá PhDr. Ľubica Kurucová.
Dobrý den, mám 3letého syna, který se v poslední době hodně vzteká a ve vzteku je agresivní. Když není po jeho, začne dupat, házet věcmi, bouchat pěstičkami a nezdráhá se ani praštit člověka (mě, svého otce, babičku). Vždy, když to udělá, ho buď pošleme na hanbu, nebo s ním nemluvíme, případně mu ukážeme, jak bolí, když někoho bouchne. Je to přirozené vývojové stadium? Jak s ním správně jednat v takové situaci? Od září má nastoupit do školky, tak se obáváme, aby nebyl takto agresivní třeba k dětem, když mu nebudou chtít půjčit hračku. Děkuji.

Milá maminko, Váš chlapeček je v typickém vzdorovitém věku a prosazuje své „Já“. Jistě, když uhodí člena rodiny, tak musíte použít kázeňský trest, ale nedoporučuji s ním nekomunikovat. Pro dítě jeho věku je tento druh trestu ještě nepochopitelný, a tudíž velmi stresující. Zákaz jeho oblíbené činnosti vidím jako výchovné řešení. Co se týká nového kolektivu ve školce, jistě se tam bude prosazovat, ale kolektiv dětí a jejich chování prospěje k jeho socializaci a zařazení do kolektivu. Důležitý je také správný pedagogický přístup paní učitelky ve školce. Batolecí věk vzdoru bude pomalu ustupovat předškolnímu věku a Váš chlapeček se začne chovat jako předškoláček, tj. přijdou první kamarádské vztahy, nové zájmy a koníčky, vzor v chování jiných dětí, pochvala paní učitelky jako motivující faktor. Přeji Vám pevné nervy ve výchově Vašeho chlapečka.

A jaké máte Vy zkušenosti? Poraďte a připojte se do diskuze. Klikněte ZDE - DISKUZNÍ FÓRUM.

Přehled článků

Výchova a péče o dítě

Žárlivost jako příčina nevysvětlitelného chování

Jak na vzdorovité děti každého věku?

Vlivy na dítě

Tchýně se mi plete do výchovy

Zdraví dítěte

Volný čas a aktivity

Nestandartní situace

Ostatní

Blog pro chůvy

Nastavení profilu

Užitečné rady od pohovoru až po zaplacení

Hodnocení a reference

Bezpečnost a možnosti ověření identity

Kurzy a zkoušky