Žárlení dvouapůlleté dcerky na novorozeného bratříčka

NovéChůvy_Žárlivá holčička.JPG
NovéChůvy_Žárlivá holčička.JPG (104.52 KiB) Zobrazeno 22 x
Dětská duše je citlivá a nikdy nevíme, čím se našeho potomka můžeme nechtěně dotknout. Někdy taková křivda spustí řadu dalších problémů. Jak jednat s dítětem nezvladatelným i tím, kterému ublížil rozvod? Poradíme Vám.
Na dotazy odpovídá PhDr. Ľubica Kurucová z agentury www.nova-chuva.cz

Dobrý den, před půl rokem se mi narodil chlapeček. Je moc hodný, skoro o něm nevíme, hezky spinká, papá, snaží se hrát si sám, prostě úžasné dítě. Zato naše dvouapůlletá dcera mě teď doslova terorizuje. Ještě než se Vašíček narodil, těšila se na miminko, slibovala, jak se o něj bude starat a dělit se o hračky. Jakmile jsme ale s novorozeným chlapečkem přijeli domů, začala hrozně žárlit. Nejenže si začala sama hrát na miminko (chtěla kojit, pokakala se a vyžadovala zpátky plenky, nechce se sama oblékat…), ale navíc začne hned hystericky brečet, když se věnuji Vašíkovi. Nevím, kde jsem udělala chybu. Snažím se trávit čas i jen s ní, denně jí čtu pohádky, kreslíme spolu, stavíme ze stavebnice, když miminko spinká, přesto mi připadá, že je to čím dál horší. Dokonce mě začala bouchat, když chci jít třeba pro Vašíčka do postýlky. Poradíte mi, co dělat?


Milá maminko, Vaše děvčátko pouze projevuje rivalitu a žárlivost a je to naprosto běžné chování. Moje rada je dávat jí najevo, že ji máte pořád stejně ráda. Ona to svojí dětskou dušičkou cítí, ale žádá si projevy. Především ji zapojte do péče o miminko a pak ji za to pochvalte. Např. odnese nebo přinese pleny a Vy ji pochvalte, že je šikovná holčička. Když pohladíte miminko, tak pohladíte taky holčičku. Pokud se sama vrací do kojeneckého věku (regrese), tak jí nenadávejte, ale sdělte jí důrazně, že ona je již velká šikovná holčička a nechce nosit pleny jako miminko. Pokud brečí, tak ji něčím pověřte v souvislosti s péčí o miminko, ale zdůrazněte, že pomáhá Vám (přines mamince, podej mamince), a pak ji pochvalte, jak Vám pomohla. Především se nebojte, že jí to zůstane. Starší sestřičky mají celý život sklony pečovat o mladší bratříčky, protože do podvědomí se jim dostane vzor od maminky.

A jaké máte Vy zkušenosti? Poraďte a připojte se do diskuze. Klikněte ZDE - DISKUZNÍ FÓRUM.

Přehled článků

Výchova a péče o dítě

Žárlivost jako příčina nevysvětlitelného chování

Jak na vzdorovité děti každého věku?

Vlivy na dítě

Tchýně se mi plete do výchovy

Zdraví dítěte

Volný čas a aktivity

Nestandartní situace

Ostatní

Blog pro chůvy

Nastavení profilu

Užitečné rady od pohovoru až po zaplacení

Hodnocení a reference

Bezpečnost a možnosti ověření identity

Kurzy a zkoušky